Miesięcznik „Press” rozpoczął kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej – Grand Press Photo 2016.
Zdjęcia można zgłaszać do 2 kwietnia br. Konkurs jest przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową. Oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2015 roku a 31 marca 2016 roku. Podobnie jak rok temu, dla fotografów realizujących dłuższe projekty będzie specjalna kategoria Projekt dokumentalny. Organizowany jest też konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane w 2015 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2015.
Prace do Grand Press Photo 2016 miesięcznik „Press” przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną do 2 kwietnia br. Ogłoszenie wyników nastąpi w maju. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.grandpressphoto.pl. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.grandpressphoto.pl.
Opis kategorii Grand Press Photo 2016 – zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże
Wydarzenia – zdjęcia (fotoreportaże) prezentujące bieżące i ważne wydarzenia polityczne, ekonomiczne, konflikty zbrojne, zdarzenia o charakterze społecznym czy kryminalnym itp. mające charakter newsowy, a także ich następstwa. Głównym kryterium w tej kategorii jest ważność i newsowość uchwyconego obrazu.
Życie codzienne – zdjęcia (fotoreportaże) prezentujące różne, ciekawe aspekty życia człowieka (zbiorowości) zaobserwowane przez fotografa, które często pozostają niezauważone. Spojrzenie na codzienność z innej perspektywy.
Ludzie – zdjęcia (fotoreportaże) prezentujące ludzi bądź zbiorowości w naturalnych bądź niecodziennych, uchwyconych przez fotografa sytuacjach. Bohaterami zdjęć mogą być osoby zarówno znane, jak i nieznane.
Sport – zdjęcia odnoszące się do wszystkich dziedzin sportu – zawodowego, amatorskiego, na poziomie rywalizacji i rekreacji. Mogą to być zarówno fotografie, na których uchwycono konkretny moment podczas zmagań sportowych, jak i fotografie obrazujące sport i sportowców w szerszym ujęciu.
Środowisko – zdjęcia (fotoreportaże) prezentujące zarówno przyrodę, jej znaczenie dla życia człowieka, jak i wpływ działań człowieka na środowisko naturalne.
Kultura i człowiek – zdjęcia prezentujące wydarzenia bądź miejsca związane z kulturą, obecność człowieka w nich bądź ich wpływ na człowieka. W tej kategorii nie chodzi o dokumentację jakichkolwiek spektakli.
Portret sesyjny – zdjęcia zapozowane, wykonane np. podczas sesji osobom prywatnym lub publicznym (ze świata polityki, sztuki, kultury czy biznesu) oraz grupom osób.
10 zasad wyboru zdjęć na konkurs
- Nie czekaj do ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń. Wybór zdjęć na konkursu wymaga czasu!
- Dobrze przeanalizuj kategorie konkursowe, by najlepiej dopasować zdjęcia do tematyki kategorii.
- Przypomnij sobie, które twoje fotografie wzbudzały największe emocje, komentarze, pochwały.
- Dokonaj wstępnej selekcji, lecz o pomoc w ostatecznym wyborze poproś zaprzyjaźnionego fotografa/fotoedytora.
- Jeżeli zgłaszasz fotoreportaż, skonsultuj z fachowcami jego ułożenie. Zewnętrzne oko jest tu niezbędne.
- Dobrze opisz zgłaszaną fotografię. Czasem właściwy opis pomaga w decyzji jurorom.
- Uważaj z obróbką zdjęcia: duża ingerencja w oryginalny obraz (np. modne ostatnio winietowanie) odbiera mu szansę na wygraną.
- To ty masz wybrać swoje najlepsze zdjęcia. Myślenie „wyślę kilka, może jury któreś doceni” – to pierwszy krok do porażki.
- Unikaj wysyłania tematów po tysiąckroć fotografowanych – łatwiej się przebić bardzo dobrymi zdjęciami z oryginalnego tematu niż świetnymi fotografiami z tematów już znanych.
- Nie każde zdjęcie warte jest nagrody – zgłaszaj tylko te rzeczywiście najlepsze.
Źródło: http://www.grandpressphoto.pl/